Advokat Miloš Janković izjavio je da je poražavajuće da organi javne vlasti pokazuju potpuno nerazumevanje prava građana na javno okupljanje.
Janković je agenciji Beta kazao da je većina aktuelnih okupljanja spontana, bez konkretnog organizatora i da su kao takva dozvoljena Zakonom o javnom okupljanju.
„Takva okupljanja su reakcija na određeni događaj i shodno članu 13. Zakona o javnom okupljanju se ne prijavljuju. Policija je članom 18. istog zakona ovlašćenja da spreči okupljanje građana samo ukoliko su ugroženi bezbednost i imovina ljudi ili ukoliko se poziva na oružani sukob. Očigledno je da okupljanja studenata i građana nisu usmerena protiv tih vrednosti i ne postoje uslovi da policija spreči ta okupljanja“, objasnio je advokat.
Član 6. Zakona o javnom okupljanju, dodao je, decidirano kaže da okupljanje nije dozvoljeno samo u neposrednoj blizini zdravstvenih ustanova, škola, predškolskih ustanova, kao i ispred institucija značajnih za odbranu i bezbednost zemlje.
„Okupljanje u Pionirskom parku i na Trgu Nikole Pašića traje već neprekidno četri meseca, iako zakon kaže da okupljanja mogu da traju od šest ujutro do ponoći. Policija na toj lokaciji dozvoljava nešto što ne bi smelo da bude dozvoljeno“, kazao je Janković.
Komentarišući postupanje policije prema učesnicima protesta, Janković je rekao da primena policijskih ovlašćenja nisu proporcionalna vrednostima koja se štite.
„Primena sile uvek mora da bude postupna i da se pokuša da se određeni problem reši sa što manjom upotrebom sile. Međutim, policajci pod punom zaštitnom opremom i opremom za razbijanje demonstracija službenim palicama udaraju po glavi i telu nezaštićeni narod. Takva situacija je potpuno suprotna profesionalnom postupanju policije“, istakao je advokat.
„Takva upotreba sile nije proporcionalna, jer su policajci potpuno obezbeđeni i zaštićeni, a demonstranti su potpuno neobezbeđeni. Nedozvoljeno je da policija udara građanina palicom po glavi i telu, jer to može izazvati nesagledive posledice, kao što je to slučaj sa studentom Fakulteta tehničkih nauka koji je zadobio teške telesne povrede i operisan je u zemunskoj bolnici“, naglasio je Janković.
Na pitanje da li je policija obavezna da snima svoja postupanja prema demonstrantima, Janković je rekao da je Zaštitnik građana svojevremeno doneo tu preporuku, ali da se policija ne pridržava te obaveze.
„U ovoj situaciji imamo apsurd da se snimaju učesnici demonstracija, a sami policajci su potpuno neobeleženi, niti se snimaju niti se može utvrditi njihov identitet. Izostao je veoma bitan element svrhe snimanja, da se utvrdi da li je policija i koji policajac učinio eventualno zlostavljanje građanina“, rekao je on.
„Sve je usmereno na odgovornost građanina, a ne na utvrđivanje stvarne situacije. Epilog toga je da policija svakodnevno podnosi prijave da je neko povredio zakon u odnosu na policiju, a imamo i prijave da je policija zlostavljala to lice. Međutim, procesuiraju se isključivo postupanja građanina prema policiji, dok se prijave građana odbacuju. Čak ni Sektor unutrašnje kontrole više ne proverava zakonitost u postupanju policije prema građanima“, dodao je Janković.
Komentarišući nanošenje teških telesnih povreda studentu Luki s Fakulteta tehničkih nauka, Janković je kazao da je nedopustivo da policija veže lisicama pacijenta za bolnički krevet.
„Studentu Luki je određen pritvor i s teškim telesnim povredama je smešten u zemunsku bolnicu. Tužilaštvo ništa nije preduzelo da proveri kako je policija postupala prema studentu kome je polomljena vilica. Lukina porodica je izjavila da je Luku zatekla vezanog lisicama za bolnički krevet. Postavlja se i pitanje zbog čega su lekari dozvolili policiji da povređenog pacijenta veže za krevet. Nedopustivo je da policija u bolnici veže pacijente za krevet“, rekao je advokat Miloš Janković.
Dodaj komentar